Dieta chorych na mukowiscydozę
Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki leczenia pacjentów z mukowiscydozą, istotne jest między innymi prawidłowe odżywienie i stała kontrola diety pacjenta.. Niedożywienie obserwowane u części pacjentów jest spowodowane kombinacją kilku czynników – wysokich strat energetycznych przy równoczesnymwysokim zapotrzebowaniu energetycznym oraz niewystarczającej podaży składników odżywczych.
Ze względu na różny przebieg choroby wsparcie żywieniowe jest dobierane przez lekarza i dietetyka indywidualnie.
Osoby chorujące na mukowiscydozę mają wyższe zapotrzebowanie energetyczne, wynoszące od 120 do nawet 150 % zapotrzebowania energetycznego dla zdrowych rówieśników tej samej płci. Zwiększone jest również zapotrzebowanie na białko i tłuszcz. Zgodnie z zaleceniami ekspertów całodzienna racja pokarmowa powinna dostarczyć:
- 20 % energii z białka
- 35-40 % energii z tłuszczu
- 40–45% energii z węglowodanów
Lekarz może również wprowadzić suplementację enzymów trzustkowych, które odpowiadają za trawienie tłuszczów. Ich ilość dobierana jest indywidualnie, zależnie od aktualnych potrzeb danego pacjenta.
Rola dietetyka jest kluczowa i pozwala zabezpieczyć potrzeby pacjenta przy uwzględnieniu jego preferencji żywieniowych.
Żywienie medyczne
Przekąski nie są zabronione w mukowiscydozie jednak często są to tzw. „puste kalorie”. Dlatego warto zadbać o dostarczenie wysokoenergetycznych, doustnych preparatów do żywienia medycznego np. NutriKid Multi Fibre. Jest to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, przeznaczona do postępowania dietetycznego w niedożywieniu związanym z chorobą i zaburzeniach wzrastania. . Produkt do stosowania na zlecenie i pod nadzorem lekarza.
Żywienie dojelitowe w mukowiscydozie
Podawanie wysoenergetycznych posiłków i/lub doustnych preparatów do żywienia medycznego może nie być wystarczające .Konieczne może być wówczas wprowadzenie żywienia dojelitowego przez sztuczny dostęp w celu poprawy stany odżywienia a w konsekwencji poprawę funkcji układu oddechowego.