O zaburzeniach wzrastania mówimy wtedy, gdy obserwujemy nieprawidłowy przyrost masy ciała oraz zbyt niski wzrost w stosunku do wieku dziecka. Jeżeli ocena wzrostu (ocena masy ciała i wysokości/długości ciała) wskaże, że pod kątem tych parametrów dziecko jest poniżej normy, konieczne jest wprowadzenie wsparcia żywieniowego.

U noworodków i niemowląt (0-12 miesiąc życia) niechęć do jedzenia zawsze powinna budzić niepokój. W tym czasie nawet kilkudniowy okres gorszego apetytu może spowolnić lub nawet zatrzymać przyrost masy ciała. Może to dokładnie ocenić lekarz pediatra za pomocą siatek centylowych.

Przyczyny zaburzeń wzrastania

Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwy sposób karmienia (noworodek źle przystawiony do piersi) lub zbyt słaby odruch ssania u dziecka. W drugim przypadku masaż mięśni jamy ustnej wzmacnia potrzebny ruch. U tak małych dzieci niechęć do jedzenia zawsze należy uznać za objaw niepokojący i wykluczyć chorobowe przyczyny tego stanu. Mogą nimi być wpływające na ogólna kondycję malucha infekcje, wrodzone wady serca, które powodują, że jedzenie jest zbyt dużym wysiłkiem dla dziecka oraz nieprawidłowości w budowie jamy ustnej.

Postępowanie przy niedożywieniu

Aby poprawić stan odżywienia lub zapobiec niedożywieniu malucha, pomocne może okazać się zastosowanie pod kontrolą lekarza doustnych środków odżywczych takich jak np.: Infatrini. Doskonale uzupełni on braki energetyczne i niedobór substancji odżywczych, zapobiegając tym samym zaburzeniom wzrostu i rozwoju.