U bardzo wielu dzieci leczonych z powodu nowotworu obserwujemy niechęć do jedzenia lub całkowity brak apetytu. Stanowi to wyzwanie nie tylko dla dziecka, ale też dla jego rodzica lub opiekuna. Ważne żeby taki problem zauważyć odpowiednio wcześnie i wdrożyć działania.

W grę wchodzi nie tylko utrzymanie masy ciała, ale również np. zapewnienie odpowiedniej ilości budulca mięśni i dostarczenie składników odżywczych, by dziecko miało siły bawić się i być aktywne również w trakcie intensywnego leczenia.

Często już na początku terapii należy wdrożyć odpowiednie leczenie żywieniowe, które może polegać na przykład na: modyfikacji diety doustnej czy żywieniu dojelitowym.

Należy pamiętać, że żywienie dojelitowe w postaci zgłębnika (cienkiej rurki włożonej do nosa, która kończy się w żołądku) nie wyklucza żywienia doustnego. Mimo iż sam moment wprowadzenia zgłębnika nie jest przyjemny, dzieci po krótkim czasie oswajają się z nim. Kiedy ryzyko niedożywienia mija zgłębnik zostaje usunięty, a pacjent może powrócić do standardowego sposobu żywienia.

Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.