Przesiewowa ocena żywienia i stanu odżywienia dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPD)
Prawidłowe odżywianie dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) jest niezbędnym warunkiem do wykorzystania ich potencjału wzrastania i rozwoju. Jednak niektóre dzieci z MPD mogą mieć trudności z przyrostem masy ciała; mogą one też mieć niedobór masy ciała w stosunku do wysokości (długości ciała) i wieku.
Problemy w uzyskaniu przez dzieci prawidłowej masy ciała mogą wynikać z wielu przyczyn, w tym z przyjmowania zbyt małej ilości składników odżywczych (w postaci stałej i płynnej) w odniesieniu do zapotrzebowania ich organizmu. MPD może zaburzać pracę mięśni ust, twarzy i gardła, co bardzo utrudnia przyjmowanie odpowiedniej ilości pokarmu i płynów w bezpieczny sposób. Dlatego w przypadku niektórych dzieci z MPD wskazane może być przeprowadzenie konsultacji ze specjalistami w zakresie żywienia i/lub zaburzeń karmienia.
Odpowiedzi na zamieszczone poniżej pytania pomogą ustalić, czy Pani/Pana dziecko może odnieść korzyści z wizyty u lekarza, dietetyka i/lub logopedy. Pytania zawarte w formularzu dotyczą
- dzieci w wieku 2–19 lat z mózgowym porażeniem dziecięcym;
i zostały opracowane
- w celu oceny stanu odżywienia dziecka i wykrycia ewentualnych zaburzeń karmienia;
- dla rodziców lub opiekunów, którzy sprawują codzienną opiekę nad dzieckiem.
Prosimy o odpowiedź na poniższe pytania dotyczące Pani/Pana dziecka:
1. Czy uważa Pani/Pan, że dziecko ma zbyt małą masę ciała?
2. Czy uważa Pani/Pan, że przyrost masy ciała dziecka jest zbyt mały?
Proszę ocenić w skali od 1 do 10 czy Pani/Pana zdaniem dziecko ma problemy ze spożywaniem pokarmów stałych w porównaniu z innymi dziećmi w tym samym wieku.
Proszę ocenić w skali od 1 do 10 czy Pani/Pana zdaniem dziecko ma problemy z przyjmowaniem płynów/pokarmów płynnych w porównaniu z dziećmi w tym samym wieku.
Wyniki:
Uzyskano punkty
Uzyskanie 3 lub 4 punktów oznacza, że dziecko może mieć trudności w przyjmowaniu/połykaniu pokarmu i płynów. Trudności te mogą niekorzystnie wpływać na bezpieczeństwo karmienia, powodować niedobór masy ciała i utrudniać uzyskanie masy ciała prawidłowej dla wieku.
W przypadku uzyskania 3 lub 4 punktów należy omówić swoje obawy dotyczące karmienia dziecka i/lub przyrostu jego masy ciała z lekarzem prowadzącym. Pani/Pana dziecko może odnieść korzyści ze skierowania go do specjalisty (lekarza, dietetyka i/lub logopedy) w celu uzyskania pełnej oceny lub wsparcia terapeutycznego.
Informacja dla pracowników ochrony zdrowia:
W przypadku uzyskania przez dziecko 3 lub 4 punktów:
- należy rozważyć skierowanie dziecka na konsultacje specjalistyczne (lekarz, dietetyk i/lub logopeda) w celu pełnej oceny stanu odżywienia i/lub zaburzeń karmienia.
Wydrukuj wypełnioną listę objawów i umów się na wizytę z lekarzem pediatrą lub lekarzem specjalistą.
Wyniki:
Uzyskano punkty
U Twojego dziecka nie występują objawy, które mogą świadczyć o kłopotach ze stanem odżywiania. Jeśli martwią Cię inne objawy, których nie było w naszej ankiecie, skonsultuj się z lekarzem.