Preparaty odżywcze do żywienia doustnego to normo- lub wysokoenergetyczne preparaty w płynnej postaci, przeznaczone do picia dla dzieci. Zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach: białko, tłuszcze, węglowodany oraz komplet witamin i minerałów.

Ich zaletą jest to, że w niewielkiej objętości dostarczają dodatkową ilość energii i wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Są dostępne w butelkach plastikowych. Należy je spożywać pomiędzy posiłkami (jako uzupełnienie jadłospisu), a w razie potrzeby można zastąpić nimi całe posiłki lub całodzienne wyżywienie. Dawkowanie należy każdorazowo skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Preparaty kompletne, zbilansowane i wysokoenergetyczne

Dieta człowieka powinna składać się z białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin oraz składników mineralnych, w odpowiednich proporcjach. Osoby zdrowe powinny z białkiem przyjmować ok. 10-15% energii, z tłuszczem 25-30%, a resztę podaży kalorii powinny stanowić węglowodany. Z kolei dzieci chore powinny mieć indywidualnie dopasowaną dietę. Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne jest bardzo różne, zależy głównie od płci i wieku.

Produkty spożywcze zawierają wymienione składniki odżywcze w różnych ilościach. Dlatego dieta naszego dziecka powinna być urozmaicona i skomponowana w taki sposób, aby znalazło się w niej dokładnie tyle określonych składników, ile potrzebuje. Taką dietę możemy nazwać zbilansowaną. Należy pamiętać, że podczas choroby wymagania żywieniowe organizmu ulegają zmianie. Organizm potrzebuje na przykład więcej białka do odbudowy tkanek, czy energii do walki z zakażeniem.

Doustne preparaty odżywcze, które dostarczają szczególnie dużo energii w niewielkiej objętości (np. Infatrini, Infatrini Peptisorb i Nutrini) to preparaty „wysokoenergetyczne”. Mówimy też, że są „kompletne”, ponieważ zawierają wszystkie składniki niezbędne dla organizmu: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne. Nie możemy tak nazwać większości tradycyjnych produktów spożywczych, również tych uważanych za „zdrowe”.

Zaletą preparatów odżywczych do żywienia doustnego jest to, że w niewielkiej objętości dostarczają dodatkową ilość energii i wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Mięso czy produkty mleczne zawierają na przykład stosunkowo dużo białka, natomiast mąki, kasze, makarony czy pieczywo to głównie źródło węglowodanów, oleje natomiast to niemal same tłuszcze. Dlatego wymienione pokarmy spożywamy zwykle łącznie. Nawet kupując żywność na okolicznym targu, nie mamy pewności, ile tak naprawdę zawiera składników odżywczych oraz czy nie zawiera zanieczyszczeń (np. metali ciężkich).

Podczas choroby organizm potrzebuje więcej białka do odbudowy tkanek, czy energii do walki z zakażeniem.

Podając dziecku preparaty pediatryczne zgodnie z zalecanym przez lekarza stosowaniem zapewniamy organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.